Oled sa mõelnud, mis on sinu põhiväärtused ja miks on oluline neist teadlik olla?
Põhiväärtused on esindatud igas meie elu valdkonnas. Need näitavad seda, mida sa oma elus oluliseks pead, mida luua soovid ja mille suunas liikuma peaksid. Ehk siis väärtused on see miski, mis paneb sind tegutsema, käivitab ja motiveerib või hoopis trigerdab sind. See vastab küsimusele “mis?”, ehk et tegemist on nimisõnaga nagu näiteks:
- ausus – elada siiralt ja tõetruult, olgu siis enda või teiste suhtes;
- perekond – väärtustada lähedasi suhteid ja veeta aega perega;
- vabadus – teha valikuid ja otsuseid iseseisvalt;
- terviklikkus – jääda endale kindlaks ja elada vastavalt oma tõekspidamistele;
- areng – püüdlemine isikliku või ametialase kasvu ja enesetäiendamise poole;
- turvalisus – stabiilne ja kindel eluolu ning tuleviku tagamine;
- empaatia – teiste heaolu eest hoolitsemine ja kaastundlikkus;
- vastutustunne – kohustustest kinni pidamine ja usaldusväärsus;
- loovus – uute ideede ja lahenduste leidmine ning enese väljendamine;
- õiglus – õiglane ja võrdselt kohtlemine ning ausad suhted.
Üldjuhul on inimestel mitu põhiväärtust, mis enamasti paiknevad teatud hierarhias. Ja mõnikord võib olla ka nii, et seal hierarhias asuvad kõrvuti omavahel vastanduvad väärtused. Näiteks areng (muudatused, uued kogemused, edasiliikumine) ja stabiilsus (turvaline ja tuttav status quo). Kujuta ette, kui ihaldad niiväga mingisuguseid muutuseid, näiteks unistad oma äri alustamisest, kuid sind hoiab tagasi hirm ebastabiilsuse ees, mida ettevõtlus endas kätkeb. Palgatöö on ju võrdlemisi kindel.
Väärtustega on veel ka see lugu, et vahel neid deklareeritakse. Mida tähendab deklareeritud väärtus? See on miski, mida sa arvad, et oleks õige öelda või isegi tunda, kuid millest sa tegelikult oma elus ei lähtu. Mõnikord võib olla ka nii, et sa isegi usud, et see ongi üks sinu põhiväärtuseid, aga samas tunned alatasa, et midagi nagu ei klapi.
Miks on oluline, et sa teaksid ja juhinduksid oma tõelistest väärtustest? Aga sellepärast, et sa saad päriselt rahulolev olla ainult siis, kui sinu elu on kooskõlas sinu väärtushierarhiaga. Enamgi veel – kui oled ümbritsetud inimestega, kellel on sarnane väärtuste top, siis asjad näikse sujuvat iseenesest. Kui aga kellelgi on meist erinevad väärtused, siis on üsna raske ühist keelt ja klappi leida ning üksteist hinnanguvabalt mõista. Võimatu see pole, keeruline aga siiski.
Aga kuidas selgitada välja enda või kellegi teise põhiväärtused ja miks see oluline on?
Eks võimalusi on mitmeid, kuid üks võrdlemisi lihtne viis, mida oleme ka ise proovinud on “küsi-vaatle-kuula”. Sa võid alati esitada otsekohese küsimuse: “Mis on sinu jaoks elu, töö, suhete jne puhul oluline?”. Aga nagu eelpool juba kirjutasime, siis alati ei pruugi inimesed teada, mis on nende põhiväärtused või siis ei söanda neid tunnistada ning deklareerivad sulle mõne õigesti kõlava väärtuse. Järgmiseks ära unusta vaatlemist ja avatud uudishimu. Tore on see, et tegelikult saad hästi kõrvalt vaadelda ka iseend ning mõelda, miks ma selles olukorras nii või naa reageerisin, ütlesin, käitusin? Mis mind trigerdas? Ilmselt oli see miski, mis läks sinu põhiväärtusega vastuollu ja see ongi sinu vastus. Ja viimaks – kuulamine. Inimesed räägivad enamasti sellest, mis neile korda läheb, mis neid puudutab ja mida nad oluliseks peavad. Tõenäoliselt ka sa ise.
Isiklikus elus
Kui sa tead oma väärtuseid, saad sa endale luua konkreetseid eesmärke ja tegutseda nende suunas. Mida rohkem sa neist juhindud, seda enam elu sulle rahulolu pakub. Mida rohkem sa oma otsuste puhul väärtustest kõrvale kaldud, seda tõenäolisemalt ajad sa taga hoopis kellegi teise unistusi.
Kõige olulisem on niisiis oma väärtusi õigesti mõista. Seeläbi kaovad su hirmud, kujunevad enesekindlus ja motivatsioon ning otsuste tegemine muutub oluliselt lihtsamaks. Selgesti paika pandud väärtused aitavad sul seada prioriteete ning eristada ebaolulisi kohustusi, mis esmapilgul võivad tunduda just väga olulised. Saad oma väärtuste hierarhiat kasutada kõigi oma elu valikute ja otsuste mõõdupuuna. See on ideaalne eneseanalüüs, mis aitab sul luua oma ellu rohkem neid “paremaid” päevi, vähendada stressi ja ärevust.
Tööelus ja töö juures
Miks on ettevõttes oluline väärtused sõnastada? Suuresti samal põhjusel, miks ka isiklikus plaanis – need on aluseks igapäevatöö korraldamisel, organisatsioonikulutuuri kujundamisel ja ka eesmärkide seadmisel. Enamgi veel, ettevõtte väärtused on väga olulised ka uute töötajate värbamisprotsessis – kui kogu meeskonda “käivitavad” samad väärtused ning joondutakse nende väärtuste järgi, sujuvad kõik protsessid oluliselt paremini. Kui meeskonnas on liikmeid, kes on küll oma ala tipud, kuid peavad oluliseks hoopis teisi väärtuseid, on arusaamatused ja konfliktid varmad tulema.
Teine oluline aspekt tööelus on seotud inimeste motiveerimisega. Huvitav siinjuures on see, et väga paljud ettevõtted on välja töötanud atraktiivsed “motivatsioonipaketid”, kuid kui lähtuda motivatsiooni definitsioonist, selgub, et motivatsiooni näol on tegemist hoopis sisemise jõuga, mis suunab ja annab tõuke teatud tegevuste sooritamiseks, eesmärkide saavutamiseks või soovitud tulemuste poole püüdlemiseks. Seega motivatsioon ja väärtused on inimeses tihedalt põimunud. Mida tööandjad omalt poolt teha saavad, on väärtusi arvesse võttes seda motivatsiooni esile kutsuda, heas mõttes trigerdada ehk stimuleerida. Kui väärtusi, mida töötajad oluliseks peavad, motivatsioonipaketti luues ei arvestata, siis ei täida need ka 100% oma eesmärki. Näiteks kui sinu töötajad väärtustavad vaba aega ja perega koosolemist, siis ei pruugi ohtrad firmapeod ja meeskonnaüritused nende jaoks soovitud efekti omada.
Seega, sõnasta ettevõtte väärtused, korralda värbamisprotsess sellistes kanalites ja selliste sõnumitega, mis köidavad samade väärtustega inimesi ning loo ka motivatsioonipaketid neist lähtuvalt.
Kokkuvõtteks
Niisiis, põhiväärtuste teadvustamine ja nende järgi elamine aitab elus vajalikku selgust, enesekindlust ja sisemist rahulolu luua. Kui tegutsed oma väärtustega kooskõlas, muutuvad ka eesmärkide seadmine ja otsuste langetamine lihtsamaks, see omakorda aitab vähendada stressi ja ärevust. Tööelus aga toetavad ühiselt jagatud väärtused organisatsioonikultuuri ja sujuvamat koostööd. Lisaks saavad ettevõtted väärtustele vastavate motivatsioonipakettidega töötajaid mõjusamalt innustada ning sidusamat meeskonda luua.
Kui tahad teema kohta rohkem teada või soovid meie kaasabil kaardistada ja kirjeldada põhiväärtused oma ettevõttes, võta meiega ühendust.
Muudame inimeste elusid!
Realcoachid