Kas valida coach või psühhoterapeut? Mis on nende erinevused?
Me kõik püüdleme eneseteostuse poole, ühel või teisel kujul. Kuid see teekond pole lineaarne, kindlate astmete, etteantud sammudega. Nii meie karjääri kui isiklikku elu mõjutavad mitmed tegurid – olukorrad, inimesed, juhused, emotsioonid. Igaüks meist liigub sellel teekonnal oma ainulaadse vaatenurga, tausta ja kogemusega, mõnikord oleme paremas, mõnikord keerulisemas olukorras, kogeme väljakutseid, näeme vaeva.
Erinevatel aegadel ja eri etappidel vajame oma elu ja eneseteostuse teekonnal erinevat tuge, mõnikord on meil endal vaja toetada kas lähedast või meeskonnaliiget või tervet organisatsiooni. Mida tugi, toetamine endast aga kujutab? Ja kas on vaja alati ise hakkama saada, sh ka iseenda toetamisega – või oleks kasuks ja abiks täiendava toetuse otsimine väljastpoolt?
Coaching ja psühhoteraapia on mõlemad väga efektiivsed viisid iseenda toetamiseks. Aga kumba valida – mis on nende erievus? Sellest püüame järgnevalt selgema pildi anda.
Psühhoteraapia
Psühhoteraapia pakub lahendust, kui elus on tekkinud mingi ummikseis, sh emotsionaalne valu, kannatused, konfliktid ja raskused suhetes iseenda ja/ või teistega. Psühhoteraapia aitab kliendil määratleda ja lahendada raskused, millega ta silmitsi seisab, ja mis põhjustavad emotsionaalset stressi ja/ või vaimse tervise probleeme. Sageli on nende põhjuseks irratsionaalseid mõtte- ja käitumismustrid, mis kunagi aitasid vähese toetusega keskkonnas hakkama saada, aga tänases olukorras enam ei ole abiks, pigem on muutunud takistuseks elus. Seal taga on sageli teadvustamata protsessid ja/ või kognitiivseid/ tunnetuslikud moonutused (mh hoiakutes, uskumustes, käitumises).
Psühhoteraapiasse minnakse tavaliselt selleks, et olla ära kuulatud ja kuuldud, olla nähtud, et leida mõistmist, peegeldust enesereflektsioonile. Psühhoteraapia aitab saada endast teadlikumaks ja elada autentsemat, rahuldust pakkuvamat elu. Psühhoterapeudid tegelevad psühholoogiliste probleemide, ka psüühika- ja käitumishäirete ning tervist ohustava käitumise hindamise, ravimise ja ennetamisega, mh depressioon, ärevus, stress.
Psühhoterapeut on psühholoog, kellel on olemas ka praktiline tehnika kliendi toetamiseks, abistamiseks.
Coaching
Coaching on tegevustele ja tulemustele/ eesmärgile orienteeritud koostöö, partnerlus kliendi ja coach’I vahel, selle eesmärk on aidata inimesel saavutada isiklikke ja tööalaseid eesmärke. Coaching’us kasutatakse erinevaid oskuslikke kuulamis-, küsitlemis- ja probleemide lahendamise tehnikaid, keskendutakse võimaluste laiendamisele ja uute võimaluste avastamisele. Coach aitab kliendil avastada ja määratleda oma tulevikunägemust, seada prioriteete, määratleda sisemisi ja väliseid ressursse ning leida motivatsioon ja tõukejõud oma eesmärkide, seatud tulevikupildi saavutamiseks.
Coaching pakub kliendile tugistruktuuri, mis võimaldab neil pühenduda oma eesmärkidele ja püsida tegevuste järjepidevuses. Coach’id võivad anda mõtteharjutusi ning koostöös määrata tähtaegu ja pakkuda regulaarset tagasipeegeldust.
Coaching’u eesmärk on aidata inimest, kelle igapäevane tegutsemine on juba mõõdukalt või keskmisest enam efektiivne, et läbi töötada emotsionaalne ebamugavus ja jõuda tegutsemises järgmisele tasemele. Coachingut saab rakendada paljudes eluvaldkondades, sealhulgas isiklikus elus, karjääris, ettevõtluses ja suhetes. See võib olla eriti kasulik inimestele, kes soovivad saavutada spetsiifilisi eesmärke ja parandada konkreetseid oskusi.
Coaching’us on põhimõte, et minevikku kohtleme austusega, kuid sinna rõhku ei pane. Oluline on jõuda protsessis konkreetsete tegevuskavadeni, mis aitavad püstitatud eesmärke ellu viia.
Erinevused
Mõnikord ei olegi psühhoteraapia ja coaching’u vahel selget, must- valget erinevust. Ka coaching’us võib tulla ette otsustusvõimetuse ja ebaterve käitumisega töötamist ning hea psühhoteraapia tulemuseks võib olla silmapaistev töine saavutus.
Võib-olla seisneb nende kahe elukutse suurim erinevus rõhuasetuses. Psühhoteraapia keskendub rohkem valukohtade tervendamisele, probleemkohtade lahendamisele, mis inimesele tänasel päeval isiklikus elus peavalu valmistavad ning mille põhjused võivad ulatuda minevikku. Coaching keskendub rohkem olevikule ja sellele, kuidas kliendil aidata saavutada isiklikku kasvu ja saavutusi praegu ja tulevikus.
Psühhoterapeudid on enamasti rohkem keskendunud tunnetustele ja coach‘id on enamasti käitumisele. Loomulikult on tunnetamine, emotsioonid ja käitumine omavahel teinekord üsna läbi põimunud ning seetõttu võivad töömetoodikad ka kattuda. Nii personaalses, kui meeskonna coachingus kasutatakse psühhoteraapia meetoteid ja harjutusi.
Üks oluline erinevus on see, et psühhoterapeudil peab olema ametlik litsents, mis tagab, et ta järgib oma valdkonna eetilisi juhiseid. Psühhoteraapia valdkonnas annab iga riik litsentse, aga lisaks on ka väga palju rahvusvahelisi litsentsiasutusi.
Coach on eriväljaõppega spetsialist, kelle haridus, kogemused, tase vastavad ICF (International Coaching Federation), EMCC (European Mentoring and Coaching Council) või sarnase ühenduse poolt määratletud standarditele. Mõned tuntumad coachide akrediteeringu pakkujad Euroopas on järgmised: International Coach Federation (ICF), European Mentoring and Coaching Council (EMCC), Association for Coaching (AC)
Psühhoterapeutidel on kõrgem erialane haridus, näiteks magistrikraad või isegi doktorikraad, nad on koolitatud tegelema emotsionaalse ja vaimse tervise probleemidega. Ka esitatakse psühhoteraapia koolitamise programmidele kõrgemaid nõudmisi kui coaching’u väljaõppele.
Mõlemad keskenduvad emotsionaalse ebamugavuse lahendamisele ja elu parandavate eesmärkide seadmisele. Samas coach’id tegelevad pigem vaimse vormi hoidmise, edendamisega, aga psühhoterapeudid vaimse tervisega, ehk siis coaching kindlasti ei asenda psühhoteraapiat. Vaimse tervise murede puhul tuleb kindlasti otsida psühhoterapeudi tuge.
Los Angeleses baseeruv intiimsus-coach ja raamatu “Radikaalse intiimsuse” (“Radical Intimacy”) autor Zoë Kors peab psühhoteraapiat coaching’u eeltingimuseks. Tema hinnangul on hea coaching‘u klient inimene, kes on hea terapeudi toetusega arendanud kõrge emotsionaalse teadlikkuse – seejärel on ta parimal viisil ettevalmistatud loomaks coach’i toetusel elu, mida talle meeldib elada.
Coachi või psühhoterapeuti valides on oluline mõista, millise väljaõppe on ta saanud ja see küsimus kvalifikatsioonis on innustanud Realcoach OÜ-d valima enda meeskonda vaid parimad ja professionaalse väljaõppe saanud coachid.