On hulk ameteid, mida pole võimalik teostada muud moodi, kui füüsiliselt töökohal olles. Õnneks on ridamisi selliseid, mida saab vabalt ka kaugtööna teha. Eriti just suvel tahaks ju kontorist eemale saada. Töö kodukontoris võib olla vägagi mõnus ja produktiivne, ent kui pead ülesanded tehtud saama vaheaega veetvate laste kõrvalt, siis see on juba paras väljakutse, sest lapsevanemana on sinu prioriteediks ikka ja alati sinu laps(ed). Selline olukord võib tekitada pideva süütunde – ühelt poolt tunned, et peaksidki lastele rohkem tähelepanu pöörama, teiselt poolt tuletab end meelde kohusetunne öeldes, et peaksid rohkem tööd tegema. Lohutuseks võime öelda, et sa pole üksi – kodus töötavaid lapsevanemaid on väga palju!
Kuidas siis kõige ja kõigiga toime tulla ja töö kodukontoris ära hallata nii, et nö hundid saaksid söönuks ja lambad jääksid seejuures terveks? Siin mõned mõtted, mida võib-olla juba tead, kuid mida alati hea meelde tuletada.
1. Loo töö tegemiseks eraldi ruum
Ideaalis on kodukontoris töötamiseks eraldi ja eraldatud ruum, mille ukse sa saad sulgeda. See on ühtviisi märguanne nii sinu enda kui laste jaoks, sest siis sa päriselt justkui “lähed tööle”. Selgita lastele, et see ruum või nurk on töö tegemiseks, mitte mängimiseks. Kui ruumi napib ja eraldi tuba ei ole võtta, siis püüa töö tegemiseks kujundada mõni sobivam nurgake või kasvõi laud, soovitavalt televiisorist kaugemal, mis on vaid töötamiseks ja tööasjade jaoks, ning leia moodus, kuidas seal ennast ümbritsevast eraldada. Võib-olla on abiks kõrvaklapid ja loodushelid või kui keskendumist ei sega, siis miks mitte ka energiat andev lemmikmuusika?
2. Kehtesta tööaeg
Proovi seada piirid luues endale nö kontoriajad. See võib tähendada, et broneerid hommikul ja pärastlõunal või muul ajal, mil oled kõige produktiivsem, paar tundi, mille jooksul su pereliikmed teavad, et nad ei tohi segada. Pane uksele või lauanurgale vastav silt, parkimiskell või miks mitte punane foorituli, mis annab märku, kui vajad keskendumiseks rahu või kõne jaoks vaikust. Lihtsamad tööülesanded, mille tegemiseks pole tarvis pingsalt keskenduda, saad teha “jooksvalt” ülejäänud päeva vältel ilma, et end täielikult eraldama peaksid.
3. Tee kokkulepped nii laste kui abikaasaga
Küll üha vähem, ent siiski traditsiooniliselt on kodu ja laste eest hoolitsemine kuulunud suuresti naiste pädevusse. Seega see punkt on oluline just kodukontoris töötavatele emadele. Niisiis, kui sinu abikaasa töötab klassikaliselt 8-17 kontoris, tehke kokkulepe, et sinu töö kodukontoris ei tähenda, et lapsed ja kodused tööd on üksnes sinu vastutus. Jagage pereeluga seotud ülesanded enam-vähem võrdselt ära ja tehke konkreetsed kokkulepped, kes, mida ja millal teeb. Vastasel juhul saab sinust ülefunktsioneerija ning sellest pole kokkuvõttes kellelgi kasu, kui sa seetõttu närviliseks ja tusaseks muutud või sootuks läbi põled.
4. Loo süsteemid ja proovi neist kinni pidada
Eraldatud ruumi ja tööperioodide kehtestamisest oli juba eelpool juttu. Kuid sama oluline on kahtlemata graafikute, tähtaegade ja to-do- listide koostamine. Et piiratud aja ja kesiste tingimuste kiuste kõigega toime tulla, peab sul alati olema plaan, aga ka varuplaanid, mida ei saa laste kõrvalt töötades olla kunagi liiga palju. Hommikurutiin. sh tunnike paar enne lapsi ärkamine, pere nädala menüü, aeg nö päriselt töötamiseks vs koosolekuteks, ülesannete prioritiseerimine, on vaid mõned soovitused. Ühesõnaga, loo ja kohanda endale sellised süsteemid, mis aitavad sul vältida pidevat multitasking’ut ja tähelepanu hajumist.
5. Prioritiseeri
Küllap tead, et enamasti võtavad kõik asjad kauem aega, kui algselt planeerisid. Sestap lähtu oskusliku ajaplaneerimise põhimõtetest ja loomulikult prioritiseeri. Soovitame sul alustada kõige olulisematest ja keerulisematest ülesannetest, ajastades need hetkedele, mil saad segamatult keskenduda – näiteks eelmises punktis kirjeldatud moment enne laste ärkamist, või siis miks mitte ka nende lõunaune ajal või kui tõesti veel suudad, sest oled juhtumisi “õhtu inimene”, siis, kui lapsed on magama läinud.
Pane tähele – tööülesanded ei ole ainus, mida prioritiseerida! Sa ei suuda olla produktiivne, eriti nii keerulistes oludes nagu laste kõrvalt kodus töötamine, kui oled väsinud. Seega prioritiseerida tuleb ka und, selle kestust ja kvaliteeti! Ära seda mingil juhul ohverda! Loobu pigem vähem oluliste ülesannete tegemisest või tühisematest naudingutest. Midagi hullu ei juhtu, kui kodu on veidi rohkem segamini, kraanikausis kõrguvad nõud, tellid paar korda nädalas toidu kulleriga või jätad vaatamata mõne osa oma lemmikseriaalist.
6. Siiski… mida teha lastega?
Mida nooremad lapsed, seda rohkem tähelepanu nad vajavad. Teame hästi, et kõige keerulisem on töö kodukontoris siis, kui lasteaed on kollektiivpuhkusel või algklassi lastel on koolivaheaeg. Loomulikult, kui vähegi võimalik, siis tasub sellisteks perioodideks appi paluda vanavanemaid. Hea mõte on ka erinevate tegevuste ja aktiviteetide list, millest lapsed ise saavad valida ja kui teie peres on selline asi, nagu nutiseadmete või ekraaniaeg, siis võib-olla pikenda seda vaheaja puhul pisut ja ühilda see enda prioriteetsete tööülesannete lahendamise ajaga.
Üks võimalus on veel ka koostöö mõne teise kodus töötava lapsevanemaga – seadke eesmärgiks laste ära väsitamine ja tehke seda vahetustega. Sel ajal kui üks hoiab lapsi tegevuses, saab teine keskenduda ja vastupidi.
7. Ära unusta sotsialiseerumist ja oma abikaasat
Olgugi, et töö kodukontoris näib paljudele unistusena, on sellel ka oma varjukülg. Isegi kui oled harjunud oma rütmi ja vaikusega ning töötad sel moel isegi tõhusamalt, siis kontoris töötamisel on ikkagi ka oma suur pluss – kolleegid! Inimene on sotsiaalne olend ja selleks, et sa kodukontoris ära ei manduks, võiksid siiski planeerida nädalasse mõned päris kohtumised päris inimestega. Leia võimalus osaleda mõnel treeningul või käia hea tuttavaga lõunal. Enamgi veel, ära unusta oma elukaaslast või abikaasat! Töö, laste ja kodu virr-varris on lihtne oma partner tahaplaanile jätta – isegi mitte tahtlikult, vaid paratamatult. Kuid pea meeles – sinu kaaslane on sinu kõige suurem tugi ja ühine aeg peaks igal juhul kuuluma teie iganädalasse kavasse. Eriti tore, kui saate koos kodust välja, kuid kui see pole võimalik, siis hea film ja kaisutamine elutoa diivanil kui lapsed juba magavad, ajab ka asja ära.
8. Hoolitse enda eest!
Nii nagu me kohustuste kuhja all kipume tahaplaanile jätma oma kaaslast ja sõpru, unustame me tihtipeale esmajärjekorras iseenda eest hoolt kanda. See on aga otsetee stressi ja läbipõlemiseni! Niisiis, pikas perspektiivis, kui soovid olla hea lapsevanem ja edukas oma töös, peaksid oma heaolu vähemalt prioriteetide top 3 hulka tõstma.
Unevajadusest ja teiste täiskasvanutega ajaveetmisest me juba rääkisime. Mõned lihtsad soovitused on aga veel:
- Hoia oma töölaual veepudelit, sest pingsalt keskendudes unustame lihtsa tõe – sinu keha ja aju vajavad vedelikku ning viimane, mida soovid on dehüdratsioonist tekkivad krambid, liigeste kangus, peavalu, surisevad jäsemed.
- Toitu regulaarselt ja tervislikult. Vali selline menüü, mis annab sulle energiat mitte ei tekita loidust.
- Kui sul on selleks vähegi moment, siis tee ka päeval mõnikord väike uinak.
- Kui sul on sagedased veebikohtumised, siis planeeri need nii, et iga kohtumise vahel on pausid ümberhäälestumiseks.
- Mõtle iga päeva lõpus, mis sul täna hästi õnnestus ja mille eest oled tänulik.
- Proovi päeviku pidamist – leia iga päev 5-10 minutit ja pane valimatult kirja stressi tekitavad mõtted. Nii saad need oma peast välja paberile.
- Tee nädala lõikes rohkem neid tegevusi, mis sulle rõõmu pakuvad! Loe, kuula muusikat, jaluta looduses, tee trenni, helista vanematele, kohtu sõpradega… mis iganes teeb sind õnnelikuks! Sa leiad selle aja!
9. Ole enda vastu leebem!
Tunnusta end kõige selle eest, millega pead hakkama saama! Tee endast kõik olenev, et vähendada stressi ja süütunnet, mis tekivad liigsest enesekriitikast, kuna näib, et sa ei ole nii produktiivne nagu varem või nagu tahaksid. Pane tähele, kuidas sa endaga (mõttes) räägid. Kas käitud endaga nagu käituksid oma sõbraga? Või kipud end materdama? Proovi olla endale toeks nagu teeksid seda mõne oma kalli inimese jaoks.
Laste kõrvalt töö kodukontoris ongi väga suur väljakutse ja sa annad tegelikult endast parima!
Kui tunned, et vajad töö ja pereelu vahel tasakaalu leidmiseks rohkem tuge, siis võta meiega ühendust! Meil on ridamisi soovitusi, võtteid ja tööriistu, et sind aidata!
Realcoachid