Alati ei ole tarvis kulutada suuri, isegi mitte väikeseid summasid selleks, et oma meeskonda paremini toetada ning liikmetel omavahel tuttavamaks ja tööalaselt lähedasemaks saada. Olgu tahes päris uue meeskonna, mõne uue liikme, uute projektide või ülesannetega. Sageli pole vaja isegi spetsiaalseid, ammugi kulukaid vahendeid ega ka liigset ettevalmistust. Piisab vaid natukesest ajast ja heast energiast. Järgnevalt leiad kolm suurepärast võimalust meeskonnatunde tugevdamiseks. Kasuta neid mõne koosoleku raames või miks mitte ka suvise tiimiürituse alguses või kestel.
1. MINU N.I.M.I.
See on lõbus, ent vägagi informatiivne harjutus, mis aitab hästi meelde jätta teiste meeskonnaliikmete nimesid, andes ühtlasi võimaluse nende kohta rohkem teada saada ning ka vestlust arendada. Selle harjutuse käigus esitatakse oma nimi justkui akronüümina.
See harjutus on hea kui:
- üks või mitu meeskonnaliiget on uued, pole varem kokku puutunud
- meeskond töötab valdavalt eraldi ja ei tunne üksteist eriti hästi
Harjutus käib nii:
- anna meeskonnaliikmetele 3-5 min aega, et mõelda enda kohta käivatele faktidele, mis algavad nende eesnimes sisalduvate tähtedega. Näiteks… “Tere, mina olen Logan. L on Led Zeppelin, üks minu lemmikuid rokkbände. O on Ohio, kus ma elan. G on saksa keel, ainus võõrkeel, mida oskan. A on tädi Aimee, minu lemmiksugulane. Ja N on Nice, sest ma olen tore inimene!”
Pärast harjutust arutlege:
- miks on oluline, et me teaksime üksteisest rohkem kui ainult tööalaselt?
- kui raske (või lihtne) oli jagada teistega enda kohta teavet?
- kuidas saame igapäevases töökeskkonnas üksteist paremini tundma õppida?
Vihje: kui osalejad jäävad hätta, ütle neile, et nad ei pea ülearu rangelt reeglitest kinni pidama. Näiteks “A” võib olla armastus šokolaadi, male või lume vastu.
2. SARNASUSED JA ERINEVUSED
Ka see harjutus aitab meeskonnaliikmetel paremini üksteist tundma õppida ja lähemale tuua. Harjutus keskendub liikmete omavahelistele sarnasustele ja erinevustele, mis annab uut infot ja samas sarnasuste puhul ka liidab.
See harjutus on hea kui:
- meeskonnaliikmed ei puutu tihti kokku ja ei tunne teineteist eriti hästi
- algab oluline projekt või ülesanne
- meeskonnaliikmed ei oska üksteist eriti hinnata.
Harjutus käib nii:
- iga osaleja saab paberi ja kirjutusvahendi
- osalejad jagavad paberi kolmeks veeruks pealkirjadega “Nimi”, “Sarnane” ja “Erinev”.
- osalejad suhtlevad omavahel, et täita paber võimalikult paljude nimedega, mille juurde tuleb välja selgitada ja üles märkida ka üks sarnasus ja üks erinevus selle inimesega.
Pärast harjutust arutlege:
- kui raske (või lihtne) oli teistega enda kohta teavet jagada?
- mis oli üllatav teistega sarnasusi ja erinevusi leides?
- kuidas saame igapäevases töökeskkonnas üksteist paremini tundma õppida?
Vihje: hea, kui vastused on ainulaadsed ehk varasemaid ei korrata ja kui ei soovi, ei ole tingimata tarvis ülesande üle arutleda ehk piisab vaid vastuste tutvustamisest.
3. MIS MULLE MINU JUURES MEELDIB
Suurepärane harjutus, et meeskonnaliikmed mõistaksid, kui olulist rolli nad ise meeskonnas mängivad ja kui väärtuslik on nende panus. Ühtlasi saavad kõik osalejad kogemuse, et on igati okei ka ise oma saavutusi tunnistada ja tunnustada ning suureneb enesekindlus oma ülesannetes. Lisaks on see harjutus hea viis tuvastamaks iga meeskonnaliikme tugevusi.
See harjutus on hea:
- meeskond seisab silmitsi (uute) väljakutsetega või ees ootavad uued ülesanded
- meeskonnaliikmed vajavad enesehinnangu tõstmist
- meeskonnaliikmed ei tunne end kindlalt ega usu oma võimesse ühe või teise ülesandega hästi hakkama saada.
Harjutus käib nii:
- osalejad jagunevad paaridesse
- üks paariline räägib teisele kolm minutit katkematult sellest, mida ta on hiljuti tööl saavutanud. Kui kõneleja ütleb juhuslikult midagi, mis tema saavutust pisendab, ütleb kuulaja: “Ma vaidlen vastu!” ning kõneleja peab seejärel oma kommentaari tagasi võtma. Muud ei ole kuulajal lubatud öelda.
- 3 minuti järel vahetatakse rollid ja kuulaja asub rääkima.
Pärast harjutust arutlege:
- kumb roll oli lihtsam, kuulaja või kõneleja? Miks?
- kuidas tundsid end kuulates, ilma, et saaksid küsimusi esitada või oma mõtteid avaldada?
- kuidas tundsid end rääkides, ilma, et saaksid kuulajalt tagasisidet?
- kuidas sulle tundub, mida sa endast arvad?
Vihje: arvesta, et paljude jaoks on keeruline mõttepausita esmalt leida üldse saavutusi, millega “uhkustada” ja teisalt teha seda ilma harjumuspärase enesekriitikata. Jälgi kõnelejaid ja julgusta vajadusel edasi rääkima, selgita, et edulugu võib pärineda ka kaugemast minevikust.
Need on kolm lihtsat ja samas tõhusat võimalust, et aidata oma meeskonna ühtekuuluvustundel tekkida ja tugevneda. Vaata ka meie varasemat kirjatükki, kust leiad veel kaks jääsulatajat. Kõiki neid harjutusi muide, saad kasutada nii virtuaalse kui ka “päris” meeskonna puhul.
Kui leiad, et sina ja sinu tiim vajate siiski mõnevõrra rohkem tuge, siis ära kõhkle minuga ühendust võtmast. Saame kokku, arutame ja pakun teile ühel teie jaoks olulisel teemal tasuta coachingu sessiooni, misjärel saad hinnata, kas meie koostööst võiks ka tulevikus kasu olla.
Kiika veel Realcoachi kasulike tööriistade rubriiki, kindlasti leiad ka sealt omajagu inspiratsiooni.
Heade soovidega
Reesi
Juhtimis- ja meeskondade coach
reesi@realcoach.ee