Meeskonna coaching – kellele ja miks?
Mis aitas kümme ja isegi viis aastat tagasi, ei vii enam soovitud tulemuseni. Ajaga tuleb kaasas käia ja praegu näitab häid tulemusi coaching, nii meeskonnale suunatud kui individuaalne. Siit küsimus, miks on meeskonna coaching oluline?
Meeskonna coaching‘u abil algatatakse olulisi vestlusi. Vestlusi, mis argipäevas kipuvad jääma vaheeesmärkide, tulemusplaanide ja kasumiaruannete varju. Selleks, et liikuda tugeva meeskonnana üheskoos edasi, on tihtipeale kasulik hetkeks peatuda. Võtta hetk selleks, et õppida tegutsema targalt ja teha üksteisega arvestavalt koostööd. Selleks, et aktsepteerida lugupidavalt erinevusi ja tunnustada ning võimendada tugevusi. Ühel lainepikkusel olev meeskond saavutab koos suurepäraseid tulemusi.
Miks on meeskonna coaching vajalik?
- loob selguse eesmärkide, prioriteetide ja tegevuskavade kohta;
- loob arusaama rollides, vastutusalades ja koostöötamise protsessides;
- probleemid ja konfliktikohad muutvad edasiviivateks väljakutseteks;
- Meeskonna omavaheline ja sidusrühmade vaheline kommunikatsioon ja suhtlus toimib ja on avatud;
- aitab mõista, miks me seda kõike siiski teeme, mis on see eesmärk, milleks meie meeskond kokku pandi;
- avardub arusaam suuremast pildist, mida meie meeskond ja sidusrühmad vajavad meilt tulevikus;
- omavaheline usaldus nii meeskonna siseselt kui ka juhtidega.
Tänapäeva kiires elutempos on meeskondades tihti aega ainult tegeleda tulekahjude kustutamisega, see loob küll hetkelise eduelamuse, kuid ei tegele probleemide ennetamisega. Meeskonna coaching‘us on suur rõhk hetkeolukorra kaardistamisel ja tuleviku loomisel. See, mis juhtus eile, on meile õppetundide kaasa võtmise, meie kogemustepagas, mitte see, mis meie tuleviku edu ja meid defineerib. Me ei saa muuta minevikku, vaid saame täna tegutseda selleks, et luua endale ja organisatsioonile just selline edu, mida meie ja meie sidusrühmad tegelikult tulevikus soovivad.
Rõhk sõnal nüüd ja praegu, keskendume oma tugevustele täna, et luua oma homne.
Milline on meeskonna coaching‘u protsess?
Meeskonna coaching‘u protsess algab alati nii-öelda meeskonna tervisekontrolliga. Mis praegu toimib hästi ja mis on need kohad, mida soovime arendada. Samuti kuulab coach ära kõige olulisemate sidusrühmade vaated ja soovid. Millisena meie kliendid, omanikud, töötajad, koostööpartnerid meid näevad ja mida ootavad?
Seejärel teeme kokkuvõtte ja analüüsi, mille põhjal saame laiapõhjalise ülevaate sellest, millega on oluline TÄNA tegelema hakata. Pole olemas valmis programmi, vaid meeskond valib ise, millega on kõige tähtsam hakata tegelema.
Esimene meeskonna coaching. Minule meeldib teha seda töökeskkonnast väljaspool. Meeskonna coaching‘u kestvus on umbes 3–4 tundi. Võtame ette soovitud eesmärgid ja hakkame liikuma, ausalt ja turvaliselt. Meeskonna psühholoogiline turvalisus on oluline, kõik liikmed peavad tundma ennast turvaliselt, et jagada oma mõtteid.
Meeskonna coaching‘us käitleme põhiliselt 5 suuremat teemaplokki
-
Arusaam sellest, miks me meeskond oleme
Selleks, et meeskond oleks edukas, vajavad nad selget arusaama, mida on vajatud neilt, kes on selle meeskonna kokku pannud. See sisaldab selget eesmärki, edu kriteeriumeid, mille järgi meeskonda hinnatakse.
-
Selgus
Kui meeskonna ja sidusrühmade ootused on kaardistatud, siis on aeg minna selguse juurde. Selgus ja kollektiivne arusaam. Keskendume selles teemaplokis just nendele punktidele:
- meeskonna suurest eesmärgist, mida maailm sellelt meeskonnast vajab;
- strateegiad, vaheeesmärgid;
- meeskonna põhiväärtused;
- koostöötamise kokkulepped;
- meie edu visioon;
- rollid ja ootused meeskonna siseselt;
KPI – Key Performance Indicators (võtmenäitaja, võtmemõõdik).
-
Koosloomine
Üks asi on selgus selles, kus me oleme ja kuhu me tulevikus minna soovime, teine asi on selle saavutamise teekond. Selleks, et see teekond oleks edukas, on vajalik vaheettapidena märgata, mis toimib hästi, aitab edasi liikuda ning mis neid tagasi hoiab. See tähendab tööd oma negatiivsete käitumismustrite, uskumuste ja eeldustega. Kasvatada oma võimekust konfliktidega toimetulemisel ja mõistmine, et meeskonnana töötamine on tulemuslikum kui indviduaalidega kunagi saavutaks.
-
Kommunikatsioon
Omavaheline suhtlus meeskonnas ning oma sidusrühmadega. Kas meeskonna liikmed lahkuvad koosolekutelt tundes ennast rohkem fokusseeritud, ühtselt ja energilisena? Kas meeskond kasutab oma liikmete mitmekesisust hästi ära? Kas koosolekute tulemus on parem, kui liikmed oleks üksi saavutanud? Nendele ja mitmetele muudele küsimustele keskendume selles coaching’u etapis.
-
Õppimine
Õppimine on kõikide teiste tegevuste keskmes. See on koht, kus meeskond astub korraks sammu tagasi, reflekteerib oma tegevusi, tulemusi ja väljakutsetega toimetulekut ning võtab need uued teadmised kaasa tulevikku. See on meeskonna coaching’u kõige olulisem element.
Kui soovid oma tiimi viia järgmisele tasemele, siis võta ühendust meeskonna coach’ iga Reesi Valge!