Meisterlik tagasiside andmine: 4-phased feedback formula meetodil
Tagasiside andmine on oskus, mida valdavad vabalt üsna vähesed. Või siis valdavad, kuid ei tunne end seejuures ei mugavalt ega ka kindlalt. Kui enesekindel oled sina tagasisidet andes ja vastu võttes?
Miks on konstruktiivse tagasiside andmine nii keeruline?
Tõenäoliselt on enamus meist kogenud tagasisidestamise käigus vastuvõtja pahameelt, kaitsesse tõmbumist ja võib-olla isegi olukorra eskaleerumist konfliktiks. Seetõttu kipume kriitilise tagasiside andmist lükkama edasi hetke, mil on ühtpidi juba hilja ja teistpidi vastuvõtja jaoks täiesti ebaloogiline. Mõnikord oleme oma sõnumiga otsekohesed, isegi järsud, sest ei oska teisiti. Või siis vastupidi, kaldume keerutama ja hämama, sest ei soovi kolleegile haiget teha.
Näiteks olukorras, kus sobimatu käitumine töökohal leidis aset tükk aega tagasi. Sina kogusid pikalt julgust, et tagasisidet anda, kuid tagasisidestamise hetkel ei saa kolleeg enam aru, millest jutt. Või kui olulise projektiga liiguti vales tempos või suunas ning kaotati seeläbi klient. Olid juhina küll teadlik, kuid lootsid, et ehk loksuvad asjad siiski iseenesest paika, sest tahtsid säästa oma meeskonnaliiget ja alatealdikult ka iseend. Seega on oht, et valid tagasiside andmiseks vale hetke või vale viisi ning satudki parimatest kavatsustest hoolimata hoopis keset konflikti. Enesekindluse saavutamine ja õigete võtete omandamine on tegelikult üsna lihtne. Tarvis läheb vaid pisut läbimõtlemist, esialgu ehk ka kirja panemist ning seejärel päris praktikas proovimist. Soovitavalt esialgu mõnes veidi neutraalsemas olukorras.
Kuidas siis valmistuda tagasisidet andma?
26. märtsil toimus Realcoachi ja Casehubi koostöös interaktiivne veebiseminar, mille kestel said osalejad ülevaate neljast konkreetsest sammust, mida kasutada eelkõige siis, kui on tarvis kedagi konstruktiivselt tagasisidestama hakata.
Hästi kiire, kuid vaid põgusa ülevaate saamiseks heida pilk sellele kuvatõmmisele Casehubi materjalist:
Ei näi nagu raketiteadus, kuid pane tähele, et sammud 2-4 peavad mahtuma 1 minuti sisse ja looma soodsa pinnase edasiseks dialoogiks ning viima tagasisidestatava omapoolsete lahenduste pakkumiseni. Vaata veebiseminari salvestist ja saad väga selged näited ja soovitused, kuidas õigel rajal püsida.
4-phased feedback formula meetodiga saad iseseisvalt tutvust teha ka Casehubi lehel. Sealt saad alla laadida ka materjali ja töölehe ning lähemalt uurida, mida Casehub endas kätkeb.
Kui sul tekkis loetu põhjal küsimusi või soovid rohkem teada saada, võta meiega julgelt ühendust ja tutvu kindlasti ka Realcoachi teiste kasulike tööriistadega!
Heade soovidega
Reesi
reesi@realcoach.ee