Ajal, mil vaimne tervis asetub inimeste nii era- kui ka tööelus üha enam fookusesse, oled kindlasti täheldanud, et üha enam leidub ka kõikvõimaliku suunitlusega spetsialiste, kes sinu “peas” toimuvat paika lubavad loksutada. Me ei keskendu selles loos nende spetsialistide defineerimisele, vaid märksa kitsamalt, meile omasele, meeskonnacoacingu teemale. Sedapuhku küsides ja ka vastates: “kuidas valida oma meeskonnale õige coach?”. Sest tõepoolest – ka coache on kõikvõimalike suunitlustega ja kõige enam kasu saate te siis, kui valite selle õige.
Pisut enam näitlikustades – õige meeskonnacoachi leidmine on nagu õige partneri leidmine – see nõuab aega, mõnevõrra vaeva ja oma meeskonna vajadustes selgusele jõudmist. Sa ei lepiks ju juhusliku valikuga nii olulises rollis, ega ju? Lõppude lõpuks pole tugev meeskonnacoach lihtsalt veel üks konsultant – ta on ka (positiivsete) muutuste ellukutsuja ning aitab sinu meeskonnal neist ka edukalt läbi minna. Niisiis, kuidas leida ühele meeskonnale kõige sobilikum coach ja mis veelgi olulisem – kuidas tagada, et teie koostöö sujub?
Samm 1: selgita välja, mida sinu meeskond päriselt vajab
Oletame, et mõistsid, et olete organisatsioonis jõudnud punkti, kus sisemised ressursid on muutuste esilekutsumiseks ammendunud ja kõrvalpilk või neutraalne osapool on vajalik, et tuua sisse uusi lahendusi (P. Kolk, AHHAA juht) ning jõudsid arusaamisele, et selleks neutraalseks osapooleks sobib coach. Otsustasid, et alustad Google abil otsinguid või võtad ühendust coachiga, kellest üks tuttav sulle rääkis. Siiski – enne otsingute alustamist tasub korraks peatuda ja järele mõelda. Mida sinu meeskond päriselt vajab? Kas on näha, et ebamõistlikult suur hulk aega ja energiat kulub konfliktide lahendamisele? Või puudub usaldus ja ühtsustunne? Või suures plaanis toimib kõik üsna hästi, kuid edasiminekuks oleks väikest tõuget ja uut hingamist vaja?
Siin on mõned olulisemad küsimused, millele mõelda:
- Mis on sinu meeskonna praegune seis?
- Kuhu soovid, et meeskond jõuaks?
- Milline on parim viis, kuidas aidata sinu meeskonnal sinna jõuda?
Vaata ausalt otsa oma meeskonna tugevustele ja väljakutsetele. Kui oled määratlenud, mida sinu meeskond coachilt vajab, on palju lihtsam leida see “õige”, kelle oskused aitavad teil tulemuslikkust tõsta ja mistahes väljakutseid seljatada.
Selgitamaks välja, mida sinu meeskond päriselt vajab, on veel üks suurepärane moodus – Realcoachi tulemuslikkuse kiirkontroll. Selle käigus leiame vastused eelnevalt toodud ja veel mitmetele teistelegi küsimustele ning saadud info põhjal pakume välja ka sobilikud tööriistad ja suunised.
Samm 2: kaardista edu kriteeriumid
Oled sa kunagi läinud reisile ilma, et eelnevalt mõtleksid, kuhu täpselt teele asud? Üsna sarnane olukord tekib siis, kui sa ei mõtle läbi, mida konkreetselt coachingu toel saavutada soovid ehk mis on need näitajad, mille põhjal tead, et koostöö coachiga oli edukas. Kujuta ette, kuidas edu välja näeb, milline on sinu meeskond pärast coachingu protsessi – mitte ainult välise tulemuslikkuse (kasvavad müüginumbrid tänu suurenenud motivatsioonile ja paranenud koostööle) osas, vaid ka meeskonna sisemise toimimise mõttes (tugev meeskonnatunne, usalduslikum, turvalisem ja mõnusam õhkkond). Ehk siis, püüa kaardistada kriteeriumid, mis tuleks coachingu abil saavutada.
Samm 3: määratle oma meeskonnacoachi roll
Rollide selgus on üks olulisemaid coachingu väljundeid. Nii, nagu on meeskonnas igal liikmel oma roll, on ka coachidel erinev roll. Nagu tead, siis rolliga kaasnevad konkreetsed ülesanded. Niisamuti on ka coachidega. Erinev roll tähendab ka erinevat lähenemist ja ülesandeid. Mõned coachid keskenduvad protsessidele, teised tulemuste parandamisele. Millist rolli peaks etendama coach, kes asub sinu meeskonnaga tööle?
- Meeskonna moderaator (team facilitator) – pakub tuge protsesside väljatöötamisel ja juurutamisel.
- Protsesside konsultant – keskendub protsesside tõhustamisele ja nende käigus suhtluse parandamisele.
- Meeskonnacoach (team coach) – keskendub nii tulemuslikkuse tõstmisele kui ka sisemiste protsesside parendamisele.
- Süsteemne meeskonna coach (systemic team coach) – sama nagu meeskonnacoach, lisaks meeskonna üldise kaasatuse suurendamine väliste sidusrühmadega.
- Ökosüsteemne coach – tegeleb kogu organisatsiooni hõlmava koostöökultuuriga.
Proovi eeltoodud kirjelduste põhjal tuvastada, milline coach võiks just praegusel hetkel praeguste väljakutsetega enim kasuks olla.
Samm 4: alusta otsingut (jah, nüüd viimaks on see hetk!)
Kui oled saanud selguse, mida sinu meeskond vajab, on aeg alustada sobiva coachi otsingut. Ei, see pole nagu kohtingurakenduses vasakule või paremale tõmbamine – see tähendab õigete küsimuste esitamist ja ka oma võrgustiku kasutamist. Alusta näiteks nii:
- Küsi soovitusi oma valdkonna kolleegidelt.
- Räägi oma ettevõtte personaliosakonna või juhtkonnaga, et nad aitaksid sobivaid teenuseosutajaid leida.
- Pöördu coachingu katus-organisatsioonide poole, et leida akrediteeritud professionaale.
Nüüd, enne veel, kui hakkad valitutega ühendust võtma, tee veel väikene taustauuring nende kogemuse kohta. Püüa vastavalt oma meeskonna olemusele selgitada välja, kas silma jäänud coachidel on kogemusi rahvusvaheliste või virtuaalsete meeskondadega? Kas nad nad on kokku puutunud sinu ettevõtte valdkonnaga? Kõik need tegurid aitavad sul leida kedagi, kes sinu meeskonna vajadustega päriselt sobitub.
Samm 5: hinda sõelale jäänud coache nagu professionaal
Kui sul on nimekiri võimalikest coachidest, on aeg neid põhjalikult “grillida” (muidugi sõbralikult). Kuna coaching on võrdlemisi pikaaegne (mitte vähem, kui kuus kuud) ja ka omajagu kulukas (kuid seda väärt!) protsess, siis tasub natuke veel oma aega panustada. Siin on mõned olulised küsimused, mida väljavalitutele esitada:
- Millist mudelit ta kasutab, et luua suurepäraselt toimiv ja kõrge väärtusega meeskond?
- Milliste meeskondadega ta on töötanud, ja milliseid muutuseid nendega saavutanud?
- Mitu reaalset sessioonitundi on ta meeskonadega teinud?
- Kas ta osaleb ka supervisioonis?
- Kas ta on kunagi kokku puutunud ka eetilist laadi väljakutsetega ja kuidas neid lahendas?
Vastused neile küsimustele annavad sulle hea ülevaate sellest, milline neist coachidest just sinu meeskonnaga võiks sobida. Kuid pea meeles ka seda, et lisaks kogemusele on oluline ka keemia meeskonnaga. Kas “õigete näitajatega” coachi olemus sobitub sinu meeskonnaga? On tal hea energia? Kas sa ise tunned end temaga suheldes vabalt ja mugavalt?
Samm 6: sõlmige koostööleping (jah, kirjalikult)
Sul õnnestuski sobiv coach leida? Suurepärane! Nüüd on aeg see ametlikuks teha. Üks selge koostööleping on siinkohal ülioluline ja see võiks muu hulgas sisaldada:
- Vastastikused ootused – kuidas edu mõõdetakse?
- Coachi kaasamise kestus ja sagedus.
- Koostöö detailid: töötoad, kohtumised, maksumus ja konfidentsiaalsus.
- Meeskonna regulaarne tagasiside – paindlikkus on võtmetähtsusega! Kui protsessi vältel ilmneb, et on vaja suunda muuta, siis tuleb suunda muuta.
See on aluseks sujuvale koostööle ja aitab vältida arusaamatusi tulevikus.
Samm 7: looge koostöösuhe regulaarse tagasiside kaudu
Nüüd algab päris töö – koostöö sinu valitud coachiga! Kuid see pole päris iseeneslik protsess kindlaks määratud ja selgelt reguleeritud rada pidi. Selle protsessi vaat, et üks olulisemaid aspekte on pidev ja regulaarne tagasiside. Sinu ja meeskonna poolt. Kas valitud suund on õige, kas eesmärgid on saavutatavad, kas algselt kaardistatud vajadused peavad paika, mis toimib ja mis mitte? Kui näib, et midagi ei muutu või suund pole päris see, tuleb valida teine tee. See on coachingu puhul täiesti normaalne!
Samm 8: hinnake mõju ja tulemusi – kas edu kriteeriumid on saavutatud?
Lõpuks on aeg hinnata tulemusi. Sinna läheb küll omajagu aega, kuid ka see on protsessi osa. Kas coaching tõi loodetud tulemused? Siin ei ole tegemist ainult eesmärkide täitumisega – oluline on hinnata ka meeskonna üldist kasvu ja lisandunud väärtust. Kasuta nii kvalitatiivseid kui kvantitatiivseid meetodeid, et täielik pilt saada.
Kas meeskonna koostöös, kommunikatsioonis ja tulemustes on paranemist näha? Kas väliste osapooltega suhted on edenenud? Need on küsimused, mida peaksid teiste hulgas endalt küsima, kui hindate coachingu mõju ja edu.
Kokkuvõte: õige coachi leidmine on alles algus
Süsteemse meeskonnacoachi otsing võib tunduda aeganõudev ja vaevaline, kuid eelpool kirjeldatud sammude järgimine võib tuua kasu, mida sa ei osanud oodatagi. Sinu meeskonna vajadustega sobiva coachi otsimine on midagi enamat kui lihtsalt konsultandi palkamine – see tähendab partneri leidmist, kes aitab sinu meeskonnal ületada väljakutseid, kasvada ja kahtlemata ka silma paista.
Selgete vajaduste sõnastamise, edukriteeriumide määratlemise ja hästi sobiva coachi kaasamisega liigud õigel teel oma meeskonna täieliku potentsiaali avamiseks. Nii et alusta aga otsinguid ja märka, kuidas muutused hakkavad toimuma.
Kui soovid coachi otsimise teemal nõu või kaalud Realcoachiga koostööd, võta meiega julgelt ühendust ja esita kõik selles loos välja toodud küsimused.
Muudame inimeste elusid!
Realcoachid