Jah, meie kliimavöötmes eelistab suur osa inimestest võrdlemisi põhjendatult oma puhkuse välja võtta just suvekuudel. Puhkusele suundujale juba jagasime 10 käsku, nüüd vaatame aga asja teisest perspektiivist – kui sa parasjagu ei puhka ja oled hoopis töölainel, siis kuidas suvel produktiivsust säilitada? Ja seda olenemata sellest, kas töötad kontoris ja unistad hoopis rannas lesimisest, töötad kodust, kus on vaheaega veetvad lapsed või oled nn digital nomad ehk püüad tööülesanded lahendatud saada ringi seigeldes – väljakutse on ilmselge.
Kuidas siis hoida suvel distsipliini, pidada kinni rutiinist või leida viise seniste süsteemide kohandamiseks, et püsida piisava produktiivsuse lainel ka siis, kui päike lõõmab ja näib, et absoluutselt kõik teised puhkavad? Järgnevalt loetlemegi mõned tõhusad meetodid, kuidas selle väljakutsega võimalikult edukalt toime tulla.
1. Vaata kriitilise pilguga üle oma eesmärgid
Sageli seame endale liiga kõrged eesmärgid ja püüdleme nende saavutamise poole täie hooga. On ju täiesti normaalne, kui kohandad aeg-ajalt oma toitumist, treeningrutiine või igapäevast ajakava. Miks siis mitte teha teatud aja tagant inventuuri ka oma eesmärkides? Selleks küsi endalt:
- mida ma oma ellu enam ei soovi ja kui ma seda ei taha, siis mida ma tahan?
- kas minu eesmärgid on kooskõlas minu väärtustega või lähtun hoopis mingisugusest välisest survest või kellegi teise tõekspidamistest?
- kas ja kuidas need eesmärgid sobivad minu ideaalse elu visiooniga?
- kas mõni eesmärk vajab muutmist või uuendamist, võib-olla hoian kinni aasta(kümne)te tagusest noorusaja nägemusest, millest oleks mõistlik lahti lasta, sest pole enam relevantne?
- kuidas minu igapäevased tegevused toetavad mind pikaajaliste unistuste täitumisel?
Võta aega nende küsimuste üle järelemõtlemiseks ja vastuste leidmiseks. Miks mitte tunnike hommikukohviga, peaasi, et saad rahulikult keskenduda. Kaalul pole ju muud, kui su enda tulevik!
2. Koosta nädala plaan
Kui suured eesmärgid on selged, on oluline uus nädal taktikaliselt planeerida. Võta näiteks pühapäeval hetk, et mõelda läbi eelseisev nädal. Koosta nimekiri kõigist ülesannetest – tööalastest ja isiklikest – tee nn braindump. Sedasi saad peas keerlevad mõtted ja kohustused “paberile”, püsid organiseeritud ja süsteemne ning suudad tõenäoliselt hoida tasakaalus ka töö- ning puhkeaja.
Häid nippe tõhusamaks ajaplaneerimiseks jagasime veebiseminaris “Koguaeg on kiire?!“.
3. Naudi protsessi ja tee pause
Ära unusta oma plaani ka pause sisse arvestada ja hoolitse selle eest, et sa neid reaalselt ka teeksid. Suuremad ja aeganõudvamad ülesanded jaota väiksemateks tükkideks, kiiremini lahendatavate ülesannete puhul keskendu hoolega, et need kohe ära teha. Nii toimides ja end pärast iga tüki lõpetamist pausiga premeerides, suudad protsessi nautida ja hoogu üleval hoida. Näiteks tööta tund või kaks, seejärel tee jalutuskäik, söö maasikaid ja võta tass head kohvi või muud meelepärast. Kui tegemist vajavate asjade kuhi tundub liiga suur ja ajab ärevusse, siis sea ainult üks fookus, ülesanne korraga. Keskendu samm-sammulisele liikumisele. Millal siis veel, kui mitte suvel võtta pause, hingata ja nautida!
4. Mine õue (nii vara kui võimalik!)
Hoolitse selle eest, et sinu igapäevarutiini kuuluks õuesviibimine. Vahet pole, millise ilmaga! Vali õige riietus ja sobivad jalanõud ja õpi loodust nautima nii nagu ta on. On teaduslikult tõestatud, et värske õhk ja päikesevalgus parandavad tuju ja tõstavad produktiivsust. Niisiis jaluta enne töölesõitu ümber kodukvartali või veel parem – mine võimaluse korral auto asemel tööle hoopis jalgsi. Seejuures kuula mõnd kasulikku podcasti, oma lemmikmuusikat või miks mitte mõnd meditatsiooni meloodiat, mis just jalutamiseks sobilik. Valik on sinu, kuid igal juhul tee seda moel, mis teeb sind õnnelikuks.
5. Tee väskenduskuur või koguni suurpuhastus end ümbitsevas
Planeeri ja varu aeg, et korrastada oma postkast, puhastada töölaud (sh arvuti desktop) ning organiseerida failid. Vaata üle oma to-do list ja kalendrid ning eemalda ülesanded ja koosolekud, mis pole enam asja- ega ajakohased. Ka Feng Shui kohaselt tuleks alustuseks just end ümbritsev keskkond ebavajalikust puhastada. Niisiis keskendu asjadele, mis alluvad sinu kontrollile – korra loomine keskkonnas ja oma seadmetes on kindlasti üks neist.
6. Jälgi, kuidas sa endaga räägid!
Sõnadel on meile suur mõju. Oled sa täheldanud, et annad endale mõttes koguaeg käsklusi? Ma pean selle ära tegema ja siis veel see ja see, oeh see on veel tegemata ja seda ikka pole jõudnud teha jne? Kui sinu sisekõne on pidevalt suunatud sellele, et sa pead midagi tegema, ajab see sind lõpuks ärevaks ja pingesse ning näib, et kohustustel pole otsa ega äärt. Proovi hoopis endale öelda: ma tahan selle ära teha, ma saan selle ära teha! Mis muutub selles, kuidas sa seda ülesannet nüüd näed?
Sa saad hakkama!
Realcoachid
Kui tunned, et fookus kipub hajuma ja sooviksid suuremat selgust eesmärkides, siis võta meiega ühendust! Meil on ridamisi soovitusi, võtteid ja tööriistu, et aidata sul taas joonele saada, produktiivsust tõsta ja protsessi nautida!