Modereerimine kui meeskonna toetamise viis
Suur osa inimestest mõtleb moderaatorist, kui mõnes telesaates või konverentsil paneelarutelu juhist. Tihtipeale aga ei tulda selle peale, et modereerimist saab edukalt ka meeskonnatöö kontekstis kasutada. Samas, kuna modereerimine tähendab vestluse või arutelu protsessi juhtimist, disainimist ja lihtsustamist, sageli ka ideede ja arvamuste vahendamist, siis võiks taoline lähenemine ju igakülgselt ka meeskonnaliikmete vahelist kommunikatsiooni toetada. Muu hulgas hõlmab modereerimine ka turvalise ja mugava keskkonna loomist, et osalejad julgeksid oma mõtteid väljendada ja tunneks end seejuures kaasatuna, kuulduna ja mõistetuna. Teadlik modereerimine aitab sujuvamalt navigeerida ka läbi võimalike konfliktide või arusaamatuste.
Modereerimise harjutus meeskonnale: 1-2-4-ALL
See meeskondadele ja gruppidele mõeldud modereerimise meetod on kiire ja efektiivne viis uute ideede genereerimiseks või lahenduste leidmiseks.
1-2-4-ALL sobib kasutamiseks:
- tagasiside kogumiseks pärast esitlusi,
- koosolekutel kaasatuse ja ideede genereerimise edendamiseks,
- probleemide lahendamiseks ja innovatsioonivõimaluste leidmiseks,
- stagneerunud arutelude elavdamiseks või tupikseisude lahendamiseks,
- olukordades, kus tuleks vältida juhi poolt domineeritud vestlusi.
1-2-4-ALL modereerimise harjutuseks:
- võib olla nii palju gruppe, kui soovite,
- vajavad osalejad ruumi paarides või neljaliikmelistes rühmades koos töötamiseks,
- võite soovi korral kasutada toole ja laudu, kuid need pole otseselt vajalikud,
- andke osalejatele kindlasti paber, et nad saaksid oma tähelepanekud ja mõtted kirja panna.
- Alustuseks püstitage küsimus
Alustage protsessi, esitades konkreetse küsimuse, mis on seotud arutelu teemaga. Näiteks võite küsida: “Millised võimalused aitavad meil selle väljakutsega edasi liikuda?” või “Kuidas saaksite seda olukorda lahendada?”. - Individuaalne mõtisklus (1 minut)
Iga osaleja veedab ühe minuti vaikses eneseanalüüsis, mõeldes esitatud küsimusele. Selle aja jooksul panevad osalejad oma ideed kirja. - Arutelu paarides (2 minutit)
Järgmisena moodustavad osalejad paarid ja jagavad omavahel mõtteid. Nad genereerivad uusi ideid, lähtudes individuaalsest mõtisklusest. See etapp võimaldab ideede täiendavat arendamist ja süvendamist. - Arutelu neljakesi (4 minutit)
Paarid ühinevad teise paariga, moodustades neljaliikmelised grupid. Selles etapis jagavad nad oma ideid ja arendavad neid edasi, märkides üles nii sarnasusi kui erinevusi. - Kogu grupi arutelu (5+ minutit)
Lõpuks jagavad kõik neljaliikmelised grupid kõigi osalejatega üht kuni kolme olulisemat ideed, mis nende arutelus esile kerkisid. Seda tsüklit võib korrata nii mitu korda kui vajalik, tagades kõigi osalejate kaasatuse ja ideede paljususe.
Pane tähele! Ülesannete kestvust võid kohandada vastavalt arutelu teemale ja osalejate arvule, eriti jagamise viimases voorus, et tagada iga hääle kuuldavaks tegemine.
Kui sul tekkis loetu põhjal küsimusi või soovid rohkem teada saada, võta meiega julgelt ühendust!
Heade soovidega
Reesi