Mis sa arvad, kas sinu meeskonna liikmed räägivad oma mõtetest avatult ja avameelselt või hoiavad nad oma ideid, muresid ja pettumusi üksnes endale? Kas nad tunnevad end piisavalt turvaliselt, et võtta riske, eksida ja uusi lähenemisi katsetada, kartmata halvakspanu või isegi karistust? Kui need küsimused tekitavad sinus teatud rahutust, on aeg seista silmitsi probleemiga, mis peaks iga eduka meeskonna juhi fookuses olema: psühholoogiline turvalisus. Kui soovid testida, milline on psühholoogilise turvalisuse tase sinu meeskonnas, leiad küsimustiku lingi loo lõpus.
Psühholoogiline turvalisus ei ole lihtsalt järjekordne trend – see on vundament, millele toetuvad tulemuslikud meeskonnad. Kui meeskonnaliikmed tunnevad end piisavalt kindlalt, et oma mõtteid väljendada ja vajadusel ka eksimusi tunnistada, panevad nad aluse usaldusliku ja avatud töökultuuri kujunemisele, et ühiselt meeskonnana edu saavutada. Ilma psühholoogilise turvalisuseta kahaneb loovus, sagenevad arusaamatused ja konfliktid ning õhkkond muutub toksiliseks.
Järgnevalt selgitamegi, miks psühholoogiline turvalisus pole üksnes meeskonda iseloomustav tore ja moodne omadus, vaid ülioluline näitaja tipptulemuse saavutamiseks.
Mida tähendab psühholoogiline turvalisus?
Meeskonna psühholoogiline turvalisus tähendab niisiis kõikide liikmete ühist uskumust, et on aktsepteeritav võtta riske, väljendada oma ideid ja muresid, esitada küsimusi ning tunnistada eksimusi ilma negatiivseid tagajärgi kartmata. Psühholoogiline turvalisus soodustab paremate otsuste tegemist, kuna inimesed tunnevad end mugavamalt oma arvamuste ja murede jagamisel, mis toob omakorda kaasa mitmekesisemate vaatenurkade kuulamise ja arvestamise. Samuti edendab see pideva õppimise ja arengu kultuuri, kus meeskonnaliikmed jagavad oma vigu ja õpivad neist.
Amy Edmondson on uurinud psühholoogilist turvalisust doktoritöö tasemel. Ta asus analüüsima eksimuste ja meeskonnatöö vahelist seost haiglates, eeldades, et tõhusamad meeskonnad teevad vähem vigu. Kuid ta avastas hoopis, et need meeskonnad, kes hindasid oma koostööd paremaks, kogesid rohkem vigu. Kuidas nii?Andmeid sügavamalt analüüsides hakkas ta kahtlustama, et tõhusamalt koostööd tegevad meeskonnad võivad olla lihtsalt avatumad oma vigu tunnistama. Miks? Sest nad tundsid end seda tehes turvaliselt. Selle hüpoteesi kinnitamiseks viis ta läbi täiendavaid uuringuid.
Niisiis, psühholoogilise turvalisuse juurutamine meeskonnas ON väga oluline. “Tegemist on grupitasandi nähtusega – see kujundab grupi õpikäitumist ning mõjutab omakorda meeskonna ja seeläbi ka organisatsiooni tulemusi,” kinnitas dr Edmondson. Veel selgitas ta, et turvalisuse tunne ja valmisolek oma arvamust avaldada pole individuaalne omadus, kuigi see on midagi, mida inimene individuaalsel tasandil kogeb: “see on grupis esilekerkiv omadus.” Tegelikult näitavad enamik uuringuid, et koos töötavad inimesed tajuvad psühholoogilise turvalisuse taset sarnaselt, võrreldes teiste meeskondadega.
Miks on psühholoogiline turvalisus oluline?
Kõik need eelised – mõju meeskonna sooritusele, innovatsioonile, loovusele, vastupidavusele ja õppimisele – on aastate jooksul uuringutega tõestatud, eeskätt Edmondsoni algsetes uuringutes ja isegi Google’s kui organisatsioonis korraldatud uuringus. Uuring, mida tuntakse Project Aristotle nime all, püüdis mõista tegureid, mis mõjutasid meeskonna tõhusust kogu Google’is. Kasutades üle 30 statistilise mudeli ja sadu muutujaid, jõuti projekti käigus järeldusele, et kõige olulisem pole mitte see, kes meeskonda kuuluvad, vaid kuidas nad koos töötavad. Ja kõige olulisem tegur oli psühholoogiline turvalisus.
Ka edasised uuringud on tõestanud, et psühholoogilise turvalisuse puudumine vähendab töötajate heaolu, suurendab stressi, läbipõlemiste hulka ja tööjõu voolavust ning omab kokkuvõttes üleüldist negatiivset mõju organisatsiooni tulemuslikkusele.
Testi siin oma meeskonna psühholoogilise turvalisuse taset.
Kui soovid lisaks psühholoogilise turvalisuse tasemele välja selgitada ka oma meeskonna üleüldist tulemuslikkust ja saada konkreetseid nõuandeid ilmnevate väljakutsete lahendamiseks, uuri lähemalt Realcoachi ainulaadse teenuse – meeskonna tulemuslikkuse kiirkontrolli kohta.
Realcoachid